Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Dialog despre droguri și violență

Elevi din patru clase de gimnaziu și liceu din școala noastră au participat zilele trecute la acțiunile organizate de Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog (CPECA) și Inspectoratul de Jandarmi Județean (IJJ) Constanța în cadrul celor două proiecte dedicate adolescenților: ”Marijuana, un drog periculos” și ”Siguranța ta are prioritate!”

Este vorba despre programe care au caracter preventiv-educativ și își propun reducerea și combaterea consumului de substanțe interzise și a fenomenelor de violență în rândul elevilor, atât în mediul școlar, cât și în afara acestuia.

Activitatea s-a desfășurat sub forma unui dialog deschis despre ce sunt drogurile, ce înseamnă dependența de aceste substanțe, care sunt cauzele și factorii de risc atunci când vorbim despre droguri, tipuri de violență și consecințele acesteia.

Elevii au fost informați cu privire la modalitățile prin care pot evita anturajele negative sau implicarea în săvârșirea de fapte antisociale, dorindu-se ca aceștia să conștientizeze riscurile la care se pot expune prin săvârşirea unor astfel de fapte și să devină responsabili pentru acțiunile proprii.

 

            Consilier de imagine, prof. Florescu Anamaria