Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Adolescenții condamnă traficul de persoane

În săptămâna dedicată Programului ”Să știi mai multe, să fii mai bun!”, elevii Liceului Teoretic ”Emil Racoviță” din Techirghiol s-au întâlnit cu reprezentanții Centrului Regional al Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane, Mihaela Niculae și Cristina Soceanu.

Obiectivul acestei campanii constă în informarea elevilor în vederea conştientizării cu privire la riscurile şi consecinţele traficului de persoane.

Adolescenții au asistat la o lecție deschisă în care le-au fost oferite informații privind problematica traficului de persoane, au urmărit clipuri și spoturi tematice și au dezbătut într-o discuție liberă căile de urmat pentru a evita expunerea la un astfel de pericol.

Prezentarea unor cazuri concrete și actualitatea temei au făcut ca adolescenții să fie interesați de această activitate și să participe activ la analiza subiectului adus în discuție.