Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Ziua Internațională a Cititului Împreună 2022

”Fii și tu șoricel de bibliotecă!”, ”Cititul, un univers ce îți dă aripi”, ”Z.I.C.I. cu lipici” sunt câteva dintre titlurile activităților desfășurate azi, 2 februarie, cu ocazia Zilei Internaționale a Cititului Împreună, o tradiție frumoasă, reluată an de an, la început de februarie.

Având scopul de a promova și a încuraja lectura, acest eveniment oferă de fiecare dată prilejul minunat al lucrului în echipă. Efortul fiecărui mic cititor face ca rezultatul final să fie extraordinar.

În 2022, cu ajutorul tehnologiei, cititul împreună a depășit cu mult spațiul fizic al unității noastre școlare. Elevii clasei a III-a B au citit pentru colegii lor mai mici, elevii clasei pregătitoare A, dar și pentru elevii unei clase întâi de la Școala Gimnazială ”Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Bucu, județul Ialomița.