Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Proiectul ”Lecții de viață” 2022

Proiectul ”Lecții de viață”, inițiat de Penitenciarul Poarta Albă în parteneriat cu Centrul Judeţean de Resurse şi de Asistenţă Educaţională Constanţa și cu Centrul Judeţean de Asistenţă Psihopedagogică a fost reluat în acest an, în format online.

Acest demers vine în întâmpinarea nevoilor educaţionale ale celor două categorii de beneficiari vizaţi: elevii şi tinerii aflaţi temporar în detenţie, cu scopul de a preveni comportamentele de risc în rândul elevilor și de a facilita reintegrarea socială a tinerilor aflaţi în conflict cu legea.

Adolescenții claselor de liceu au avut prilejul de a asculta poveștile de viață ale unor tineri aflați în spatele gratiilor pentru trafic de droguri, conducere sub influența alcoolului și trafic de persoane.