Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Toamnă bogată în premii la Techirghiol

             Elevii claselor primare din cadrul Liceului Teoretic “Emil Racoviţă” Techirghiol au participat la cea de-a treia ediţie a concursului interjudeţean de creaţie plastică “Toamna, bogăţie şi culoare”, iniţiat de  Liceul “Mihail Sadoveanu” din Borca, judeţul Neamţ.

            Coordonat la nivelul unităţii şcolare de doamnele prof. în învăţământul primar Viorica Niculescu şi Georgiana Stamate, concursul a avut ca obiective: ilustrarea anotimpului toamna în creaţii artistico-plastice, stimularea creativităţii elevilor prin aplicarea mai multor tehnici în realizarea lucrărilor, precum şi confecţionarea unor obiecte decorative specifice tematicii propuse de şcoala organizatoare.

            Toţi cei implicaţi şi-au ales cu grijă materialele şi au lucrat respectând regulile concursului, însă doar două dintre creaţiile elevilor din fiecare clasă au fost alese pentru a participa la etapa finală. Rezultatele au fost pe măsura interesului manifestat de cei mici, aceştia obţinând 17 premii I, 1 premiu II şi 4 premii III.

 

            Pentru ca munca să le fie pe deplin răsplătită, toţi participanţii vor primi diplome, fotografiile cu lucrările lor vor fi cuprinse în albumul clasei, iar lista câştigătorilor va apărea în următorul număr al revistei liceului.

 

Consilier de imagine, Florescu Anamaria