Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Proiect de prevenire a violenței în școală

Elevii clasei a XI-a B au participat alături de prof. Eugenia Banzea și psiholog Alexandra Matei la o activitate cu caracter informativ-preventiv, cuprinsă într-un program de prevenire a violenței în școli.

Au venit în fața elevilor reprezentanți ai Biroului de Analiză și Prevenire a Criminalității din Inspectoratul de Poliție al Județului Constanța, comisar Popa Cătălina și subinspector Ene Dana-Georgiana, dar și prof. Brăcăcescu Cristina și psihologul Christian M. Weidkuchn din Elveția, inițiator al proiectului.

Scopul programului este de a preveni comportamentele violente ale tinerilor în școală și în afara ei și de a aduce în atenția elevilor aspecte privind răspunderea penală și contravențională a minorilor, evidențiind într-un cadru ludic rolul important al comunității, relațiile de încredere și curajul civic.