Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Lecții de viață 2019

Proiectul ”Lecții de viață”, inițiat de Penitenciarul Poarta Albă în colaborare cu Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Constanța, își propune să contribuie la prevenirea și combaterea comportamentelor de risc în rândul tinerilor.

Prin implicarea doamnei psiholog Alexandra Matei, proiectul de desfășoară în școala noastră în fiecare an, oferind liceenilor posibilitatea de a comunica direct cu persoane private de libertate, care povestesc despre faptele care i-au adus în spatele gratiilor.

Deținuții care au venit în fața elevilor în acestă săptămână sunt închiși pentru consum de droguri, conducere fără permis, omor, furt și trafic de minori. 

Scopul activității este ca elevii să conștientizeze efectele comportamentelor de risc și consecințele negative care decurg din experiența detenției.