Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Preșcolari călători în lumea poveștilor

Prichindeii din Grădinița Pinocchio, îndrumați de prof. în învățământul preșcolar Elena Miu, au încheiat de curând proiectul ”În lumea poveștilor”, o frumoasă călătorie prin universul eroilor pozitivi și negativi, al palatelor cu prinți și prințese și al tărâmurilor de vis.

Drumul lor imaginar nu se putea opri fără a vizita locul în care pot găsi cele mai variate și mai frumoase povești: Biblioteca orășenească. Gazda lor, doamna bibliotecar Carmen Stan, le-a vorbit despre lumea fascinantă a poveștilor și despre cât este de important să o descopere acum prin vocea părinților și, mai târziu, prin citirea unui număr cât mai mare de cărți.

Cei mici au fost încântați de numărul mare de volume din bibliotecă, dar și de informațiile aflate cu ocazia vizitei lor în lumea cărților.

 

              Consilier de imagine, prof. Florescu Anamaria