ROSE este un program dedicat liceenilor și are ca scop diminuarea abandonului școlar și creșterea promovabilității la finalul liceului și la examenul de bacalaureat. Acest proiect s-a desfășurat și în liceul nostru și s-a concretizat prin ore de pregătire suplimentară și de consiliere, o tabără care a avut loc în vacanța de vară și dotări materiale.
Una dintre investițiile așteptate cu interes este ceainăria, un spațiu de studiu și de relaxare, care a fost inaugurată astăzi, 4 noiembrie, în prezența oficialităților locale, domnul primar Iulian Soceanu și domnul viceprimar Florin Zisu, a reprezentantului Inspectoratului Școlar Județean Constanța, mentor în cadrul proiectului, inspector Laura Popa, și a gazdelor – conducerea școlii, cadre didactice și un grup de elevi din clasele a XI-a și a XII-a.
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2022/11/WhatsApp-Image-2022-11-04-at-12.17.40-283x300.jpeg)
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2022/11/WhatsApp-Image-2022-11-04-at-12.17.42-3-225x300.jpeg)
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2022/11/WhatsApp-Image-2022-11-04-at-16.03.12-300x135.jpeg)
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2022/11/WhatsApp-Image-2022-11-04-at-12.17.41-2-156x300.jpeg)