Pentru a se asigura că elevii cunosc regulile de comportament în cazul unui seism care i-ar surprinde la școală, domnul profesor Alexandru Crețu, lucrător desemnat în cadrul Comisiei de securitate şi sănătate în muncă şi pentru situaţii de urgenţă, le-a propus acestora un exercițiu de simulare de cutremur.
Primul pas a fost să se adăpostească sub bănci, protejați de ghiozdanele ținute deasupra capetelor. Ulterior, sunetul prelung al soneriei a fost semnalul care le-a transmis copiilor că este momentul să se încoloneze și, însoțiți de cadrele didactice, să părăsească în ordine sălile de clasă, îndreptându-se spre locul de întâlnire.
Elevii au tratat cu seriozitate exercițiul și au dovedit că în cazul unei situații de risc ar ști exact ce au de făcut.
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2023/10/Imagine-WhatsApp-2023-10-13-la-10.33.39_d0eea78c-225x300.jpg)
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2023/10/Imagine-WhatsApp-2023-10-13-la-10.33.42_2ef9e560-300x225.jpg)
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2023/10/Imagine-WhatsApp-2023-10-13-la-18.41.20_c9efab05-300x225.jpg)
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2023/10/Imagine-WhatsApp-2023-10-13-la-18.41.27_eed5c031-225x300.jpg)
![](https://liceultechirghiol.ro/wp-content/uploads/2023/10/Imagine-WhatsApp-2023-10-13-la-10.33.35_a117b371-225x300.jpg)