Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Ziua Națională a României

Împlinirea celor 98 de ani de la Marea Unire a românilor a fost sărbătorită de toți elevii școlii noastre.

Îndrumați de cadrele didactice, elevii claselor primare au marcat această zi prin activități artistice, de creație plastică și literară, toate menite să sublinieze importanța istorică a Zilei de 1 Decembrie.

         Îmbrăcaţi în costume tradiționale, aceștia au recitat poezii dedicate evenimentului, au redactat compuneri cu titlul „Sunt mândru că sunt român!”, au vizionat prezentări Power Point („Trecutul României- de la Cuza până astăzi”, „1 DECEMBRIE- Ziua Națională a României”), au intonat Imnul de stat al României, au cântat şi au dansat Hora Unirii, au realizat desene, picturi și colaje.

           Cu același prilej, liceul a fost reprezentat de elevi și cadre didactice la manifestările organizate de Primăria orașului, care au cuprins ceremonialul religios, discursurile oficialităților, momente artistice și depunerea de coroane.