Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Ziua Europei, sărbătorită de elevii din Techirghiol

În această săptămână, elevii Liceului Teoretic ”Emil Racoviță” din Techirghiol desfășoară activități dedicate Zilei Europei.

Elevii din învățământul primar, coordonați de cadrele didactice (Anton Luminița, Bucur Ionela, Ciobanu Claudia, Lupescu Maria, Măciucă Ancuța, Neagu Mihaela, Simula Mariana, Stamate Georgiana), au participat la ateliere de creație, au urmărit prezentări Power Point și au discutat despre însemnătatea zilei de 9 Mai.

Elevii claselor a IV-a A și B (îndrumați de p.î.p Niculescu Viorica și Grigore Nicoleta) și a V-a C (prof. diriginte Florescu Anamaria) au participat la proiectul desfășurat la inițiativa Excelenței Sale, domnul Lino Bianco, Ambasadorul Maltei în România, care propune organizarea unor activități comune cu Ministerul Educației Naționale, având în vedere că Republica Malta deține Președinția Consiliului Uniunii Europene și că România a demarat procesul de pregătire pentru preluarea Președinției Consiliului UE.

Cu acest prilej, cei mai mici elevi ai liceului au realizat desene, eseuri, poezii, reunite sub titlul ”Malta, văzută prin ochii copiilor” și au plantat în curtea școlii Copacul Prieteniei.

Cele mai reușite lucrări se vor regăsi într-o expoziție deschisă comunității lărgite.