Ziua Culturii Naționale 2019

Ziua de 15 ianuarie, Ziua Culturii Naționale, a fost sărbătorită în școala noastră de elevi de toate vârstele.

Elevii claselor primare, alături de cadrele didactice, au participat la activități variate, interesante, care i-au ajutat să descopere farmecul poeziilor lui Mihai Eminescu.

Și biblioteca liceului nostru a fost un loc al celebrării celor 169 de ani ce au trecut de la nașterea poetului. Doamna bibliotecar Calotescu Aurelia, alături de elevii clasei a VI-a A, îndrumați de prof. Stan Irina, au marcat acest moment important prin recitarea celor mai cunoscute versuri eminesciene și prin realizarea portretului marelui poet.

Fundalul sonor a fost în acord deplin cu toate acțiunile elevilor, în cadrul fiecărui atelier de creație răsunând minunatele cântece născute din frumusețea versurilor lui Eminescu.