Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Siguranța ta are prioritate!

În baza parteneriatului încheiat de școala noastră cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Constanța (CPECA), 100 de elevi din clasele de gimnaziu, îndrumați de doamna psiholog Alexandra Matei, au participat în această săptămână la activitatea de informare, educare și conștientizare a efectelor și riscurilor consumului de tutun, alcool și alte droguri, în cadrul proiectului ”Siguranța ta are prioritate!”

Reprezentantul CPECA Constanța, inspector administrație publică Mihai Chichirim și cel al Inspectoratului de Jandarmi Județean Constanța, căpitan Dorel Butnariu le-au vorbit elevilor despre cauzele și semnele consumului de droguri, despre cum putem ajuta o persoană consumatoare de substanțe interzise, dar și despre cauzele și consecințele unui comportament violent în perimetrul școlii și în afara acesteia.