Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Say „Yes!” to school

În această săptămână s-a desfășurat încă o etapă a proiectului „Say „Yes!” to school”, care vizează pregătirea cadrelor didactice în Finlanda, la EduKarjala, în luna iulie 2021, pentru a dobândi competențe în vederea combaterii absenteismului și prevenirii abandonului școlar.

”Activitatea a vizat pregătirea cultural-pedagogică a cadrelor didactice participante la mobilitatea în Joensuu, Finlanda, având ca obiectiv participarea la cursul de formare „How to avoid drop-out in school- the way of Finland 2021”.

Activitatea a avut-o ca invitat pe doamna profesor lector Violeta Basa, care ne-a împărtășit cu multă bucurie aspecte din experiența la catedră în Norvegia, despre sistemele educaționale norvegian și finlandez și testele PISA.

Doamna profesor lector a reușit totodată să ne binedispună cu povești din primii săi ani de carieră didactică și a interpretat Joik, o veche formă de muzică vocală a poporului Sami, care aparține genului liric și are rolul de a trezi natura în scopul vindecării.

prof.coordonator Elena Spătaru