Say YES! to school – proiect Erasmus+

Interesul cadrelor didactice din școala noastră pentru propria dezvoltare profesională este constant și, cum cei care au reușit sunt un exemplu bun de urmat, atenția s-a îndreptat către un proiect de mobilitate Erasmus+, prin care să descopere mecanismul care asigură succesul sistemelor de învățământ performante din Uniunea Europeană.

Echipa de lucru a întocmit documentele necesare, iar anul trecut proiectul ”Say YES! to school” a fost aprobat.

Etapa de implementare a acestuia este coordonată de doamna profesor Elena Spătaru.

Liceului nostru i-a fost alocată suma de 25700 euro, care urmează a fi investită în formarea unui grup de cadre didactice în Finlanda, prin EduKarjala, în luna iulie a acestui an.

Proiectul vizează pregătirea dascălilor în vederea dobândirii unor competențe ce vor veni în sprijinul combaterii absenteismului și prevenirii abandonului școlar.