Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Promovarea învățământului profesional

În luna martie, viitorii absolvenți ai claselor a VIII-a au avut ocazia să descopere activitatea pe care o desfășoară elevii de la profilul Servicii în Laboratorul de Gastronomie al școlii, în cadrul stagiilor de pregătire practică, sub îndrumarea doamnei maistru instructor Anișoara Cutova.

Acțiunile fac parte din programul de promovare a învățământului profesional, coordonat de doamna profesor Laura Cehan. 

În aceeași perioadă, elevii au fost informați cu privire la admiterea în învățământul profesional și au aflat care sunt oportunitățile de care se vor putea bucura alegând calificarea în meseria de bucătar. 

Planul de școlarizare pentru anul școlar 2021-2022 cuprinde 2 clase a IX-a: 

  • filieră teoretică, profilul Real, specializarea Științe ale Naturii – o clasă și 
  • învățământ profesional cu durata de 3 ani, profilul Servicii, domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională: Bucătar  – o clasă.