Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Proiectul „Decid informat!”, în derulare la Techirghiol

             Informarea tinerilor în privinṭa pericolelor pe care le reprezintă alcoolul, tutunul şi folosirea altor droguri, precum şi formarea deprinderiolor de respingere a acestora constituie o componentă importantă a educaṭiei în folosul comunităṭii.

            În acest context, în data de 20.03.2014, în intervalul orar 14-16, la sediul Liceului Teoretic “Emil Racoviṭă”Techirghiol, a avut loc o activitate de prevenire a consumului de tutun, alcool şi droguri în cadrul proiectului “Decid informat!” iniṭiat de către Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Constanṭa din cadrul Agenṭiei Naṭionale Antidrog, în parteneriat cu Inspectoratul Ṣcolar Judeṭean Constanṭa

            În cadrul întălnirii elevii din clasele a IX-a si a X-a au aflat despre riscurile şi efectele nocive ale consumului de tutun, alcool şi droguri, semnele după care pot recunoaşte un consumator, prevederile legale în ceea ce priveşte consumul de droguri dar şi sfaturi utile despre cum pot să ajute un consumator de droguri.

            Activitatea a fost coordonată de doamna psiholog Matei Alexandra, alături de doamnele profesor Anca Crangă şi Grosu Marieta.