Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Premii pentru elevii din Techirghiol

          În perioada martie-aprilie 2016 s-a desfășurat ediția cu numărul opt a concursului județean de limbă franceză ”Jeunes Francophones”, inițiat de Școala Gimnazială nr. 8 din Constanța.

Prima dintre cele două etape ale proiectului este dedicată Zilei Francofoniei și se adresează elevilor de gimnaziu, invitându-i să redea prin desen, afiș sau colaj bucuria de a sărbători limba franceză. Indiferent de metoda de lucru aleasă, imaginea trebuie să fie însoțită de un mesaj în limba franceză.

Dintre cei cinci elevi ai Liceului Teoretic “Emil Racoviță” din Techirghiol care au participat la concurs, patru au obținut premii, după cum urmează : secțiunea desen: Premiul I – Corcheș Irina, clasa a VII-a B, Premiul al II-lea – Manea Mircea, clasa a VII-a B și Premiul al III-lea – Pasmangiu Xenia, clasa a VI-a B.

La secțiunea desen elevii au fost coordonați de prof. Florescu Anamaria.

La secțiunea colaj, eleva Nedelcu Andreea din clasa a VII-a B, îndrumată de prof. de educație tehnologică Protopopescu Gabriela Cristina, a obținut Premiul I.