Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Precizări privind înscrierea în clasa pregătitoare, an școlar 2017 – 2018

CINE INTRĂ ÎN CLASA PREGĂTITOARE ?

     Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31 august 2017, inclusiv.

    La solicitarea părinților, copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie — 31 decembrie 2017, inclusiv, dacă evaluarea dezvoltării psihosomatice atestă pregătirea pentru parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare.

    În cazul în care există solicitări de înscriere în clasa pregătitoare a copiilor care împlinesc 6 ani după data de 31 decembrie 2017, unitățile de învățământ vor consilia părinții privind nevoia de a lua decizii în interesul educațional al copilului și îi vor informa că solicitarea nu poate fi soluționată decât în urma evaluării dezvoltării psihosomatice care să,ateste pregătirea copilului pentru parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare. În cazul în care rezultatul evaluării arată că dezvoltarea psihosomatică nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare, copiii vor fi înscriși în grupa mare din învățământul preșcolar. Rezultatul evaluării nu poate fi contestat.