Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Gânduri frumoase în așteptarea Sfintelor Sărbători Pascale

 În perioada premergătoare Sfintelor Sărbători Pascale, elevii Liceului Teoretic ”Emil Racoviță” din Techirghiol au desfășurat activități prin care și-au manifestat dorința și bucuria de a-și ajuta semenii.

Doamnele prof. Marieta Grosu și Gabriela Protopopescu i-au coordonat pe elevi într-un proiect organizat în colaborare cu Biserica ”Sfântul Ioan Botezătorul”, în cadrul căruia au realizat felicitări și obiecte decorative de Paște. Lucrările au fost expuse și vândute, iar banii au fost donați.

                                                                                            

Consiliul Școlar al Elevilor a organizat o expoziție cu vânzare de produse culinare, cu scopul de a veni în ajutorul celor aflați în suferință, prin donarea sumei colectate.

În aceeași săptămână, doamna prof. Carmen Livezeanu i-a îndrumat pe elevi într-o activitate dedicată Învierii Domnului, în care aceștia au încondeiat ouă și au realizat panouri tematice.