Liceul Teoretic "Emil Racoviță" Techirghiol

Telefon: +40 241 735 764

Campanii împotriva traficului de persoane

La începutul acestei săptămâni, elevii claselor a XI-a și a XII-a de la Liceul Teoretic ”Emil Racoviță” din Techirghiol au participat la activitățile organizate de Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane (ANITP) în cadrul campaniilor ”Muncește în siguranță în străinătate!” și ”Informează-te pentru a fi protejat!”, desfășurate cu scopul de a informa elevii și cadrele didactice cu privire la traficul de persoane.

Coordonatorul Centrului Regional Constanța al ANITP, inspector de specialitate Niculae Mihaela Adelina, le-a prezentat elevilor cazuri reale, filme, spoturi publicitare, date oficiale privind traficul de persoane la nivel național și internațional și i-a informat cu privire la autoritățile care contribuie la lupta împotriva traficului de persoane.

În continuare, expertul ANITP i-a invitat pe participanți să realizeze portretul traficantului, al persoanei traficate și să stabilească o listă a cauzelor ce pot pune o persoană în situația de a fi traficată.

Reacția elevilor a fost una pozitivă, considerând foarte utile astfel de campanii de informare, deoarece sunt conștienți că pericolul ca un adolescent să devină victimă a traficanților poate apărea în anturajul acestuia, prin intermediul rețelelor de socializare sau în alte situații în care tânărul ar considera că este în siguranță, ignorând semne care l-ar ajuta să se salveze.