Liceul Teoretic Emil Racovita

 

 

 

Ziua Europeană a Limbilor Străine

26 septembrie marchează în fiecare an Ziua Europeană a Limbilor Străine. Elevii claselor de gimnaziu din cadrul Liceului Teoretic ”Emil Racoviță” au participat cu acest prilej la activități diverse: au prezentat informații legate de limbile vorbite în lumea întreagă, au ascultat mesaje în diverse limbi străine, au răspuns la întrebări precum ”De ce să învățăm o limbă străină?”, ”Cum putem învăța limbi străine?” și au realizat afișe prin care au promovat limba străină preferată.

Elevii clasei a V-a, debutanți în studiul limbii franceze, au învățat un cântec antrenant și au realizat lucrări cu tema ”Ce limbi vorbesc celebritățile?”, care se vor regăsi într-o expoziție dedicată acestui eveniment.

 

 

 

Facebook

Revista Liceului

Calendar 2018